REKORD GUINNESSA W MORSOWANIU

26 PAŹDZIERNIKA 2019 | PGE NARODOWY - SNOW EXPO

Piotr Marczewski i Valerjan Romanovski podczas treningu
fot. Dawid Łukasik - Echo Dnia

Rekord Guinnessa - morsujemy 12 godzin bez przerwy

Kontynuując zapoczątkowaną w lutym 2018 roku akcję “Oswajamy Mróz”, w której testowaliśmy zachowania człowieka i sprzętu w warunkach długotrwałej ekspozycji na skrajnie niskie temperatury otoczenia, planujemy w dniu 26 października 2019 roku wyznaczyć nową kategorię Rekordu Guinnessa - morsowanie zespołowe 12h. Polegał on będzie na długotrwałym regularnym wychładzaniu organizmu, poprzez zanurzanie w lodowatej wodzie o temperaturze 1-3 stopnie Celsjusza. Pięciu uczestników biorących udział w wydarzeniu w systemie zmianowym (co 12 minut) będzie morsować przez 12 godzin bez przerw. Oznacza to, że każdy z uczestników wejdzie w ciągu 12 godzin przynajmniej dwanaście razy do lodowatej wody na czas 12 minut, łącznie spędzając 2,5 godziny w ośrodku z wodą o temperaturze 1-3 stopnie Celsjusza.

Miejsce rekordu:​ Targi SNOW EXPO na PGE Narodowy, 26 października 2019
Organizator:​ Stowarzyszenie "Oswajamy Żywioły", Romanovski Team
Patronat medialny:​ Echo Dnia, RMF FM
Godzina rozpoczęcia:​ 10:00
Godzina zakończenia:​ w momencie opuszczenia wody przez ostatniego zawodnika

Uczestnicy rekordu w dniu 25 stycznia 2019 na zalewie w Morawicy k. Kielc przeprowadzili trening, który miał na celu przygotować ich do tego wyzwania. Pięciu z ówczesnego zespołu weźmie udział w październikowym wydarzeniu w taki sposób, że każdy z nich w ciągu 12 godzin spędzi w wodzie nawet o pół godziny dłużej niż miało to miejsce w styczniu. To niejedyna różnica. Tym razem zawodnicy nie mogą korzystać z pianek neoprenowych na stopach i rękach, ich dłonie mają znajdować się pod taflą wody a ciało ma pozostać zamoczone poniżej linii narysowanej na klatce piersiowej (10 cm poniżej brody). Poza tym należy pamiętać, że trening zakończony sukcesem w styczniu tego roku odbywał się w środku sezonu morsowania, tym razem organizm zostanie poddany olbrzymiemu wysiłkowi na samym jego początku, kiedy ten jeszcze nie miał szansy na przyzwyczajenie się do zimna.

REKORD GUINNESSA - SYLWETKI UCZESTNIKÓW

26 PAŹDZIERNIKA 2019 | PGE NARODOWY - SNOW EXPO

Valerjan Romanovski, morsy Busko - Zdrój

Ekstremalny mors, wielokrotny rekordzista Guinnessa w jeździe długodystansowej na rowerze w tym 12, 24 i 48 w jakuckim Ojmiakonie przy temperaturach sięgających -40oC. Propagator zdrowego trybu życia, zrównoważonego treningu sportowego i odnowy biologicznej. Od lat prowadzi obserwacje i badania własnego organizmu w niekorzystnych warunkach otoczenia i przy dużym wysiłku fizycznym. Pytany o to, co wciąż go popycha do podejmowania tak ekstremalnych, czy raczej nieprzeciętnych wyzwań, odpowiada, że na pewno nie jest dla niego motywacją to, że nikt jeszcze czegoś nie zrobił i że będzie pierwszy. – Nie rywalizuję też z innymi zawodnikami, bo to jest w pewnym sensie bardziej przewidywalne. Takiego rywala, obserwując jego zachowanie, wiedząc, jak jeździ, można zdominować fizycznie a jak się nie da, to psychicznie. Czytaj więcej

Piotr Marczewski, morsy znad Morawicy

Ekstremalny mors. Swoją przygodę z morsowaniem rozpoczął w 2014 roku. Szybko zdał sobie sprawę, że ma niebywałe predyspozycje do ekstremalnego morsowania i długiego przebywania w lodowatej wodzie. Pokochał zimno, które go zafascynowało, dlatego nie z teoretycznego a z praktycznego punktu widzenia postanowił sprawdzić na sobie skutki jego oddziaływania. Przełom nastąpił po pierwszej edycji akcji Oswajamy Mróz, w której poznał Valerjana Romanovskiego – podzielającego jego pasje odnośnie zimna oraz morsa równego sobie. Wspólnie przez ostatni rok zrealizowali kilka ekstremalnych treningów i projektów związanych z wychłodzeniem organizmu oraz termoregulacją pod czujnym okiem ekspertów i naukowców zakresu hipotermii. Instruktor survivalu w największej w Polsce szkole przetrwania – survivaltech.pl. Czytaj więcej

Łukasz Suchecki, morsy Tczew

Pływak zimowy, członek grupy Pomerania Winter Swimming i aktywny mors z miasta Tczew. Reprezentant Polski w pływaniu ekstremalnym na arenie międzynarodowej IWSA (International Winter Swimming Association) oraz IISA (International Ice Swimming Association). W 2018 roku zajął 8 miejsce w Winter Swimming World Championhips w Tallinie (Estonia), złoty medalista na 200m w Mistrzostwach Polski w Pływaniu Ekstremalnym Gdańsk 2017, uczestnik Pucharu Czech. Pasją zaraził swojego 6 letniego syna, który rozpoczął swój trzeci zimowy sezon.

Propozycja udziału w tym przedsięwzięciu i rekordzie to takie ciche spełnienie marzeń oraz możliwość wymiany doświadczeń z tak wybitnymi sportowcami. Witaj przygodo!

Mateusz Zegadło, morsy znad Morawicy

Zawodowo pracuje jako inspektor kontroli jakości wyrobów CNC. Mors od 4 lat. Najdłużej w przeręblu spędził 27 min, oprócz tego jest również ultramaratończykiem. W 2018 roku uczestniczył i ukończył maraton przedwiośnie (78km) a dwa tygodnie temu CKUlraMaraton (około 50km). W styczniu tego roku wraz Piotrem i Valerjanem ukończył ekstremalny trening morsowania - nad Zalewem w Morawicy spędzając w wodzie 2 godziny w ciągu 12 godzin.

Najmłodszy uczestnik rekordu i najmniej doświadczony, jednakże z wielką charyzmą i jeszcze większym sercem do walki, co udowodnił w styczniu tego roku. Człowiek, któremu w ekstremalnej sytuacji można zaufać, to jeden z tych ludzi, który się nie poddaje.  Do rekordu zaproszony dlatego, że uwielbia łamać kolejne granice i to po prostu robi.

Mariusz Jaworski, morsy Staszów

Na co dzień pracuje w handlu. Zima to jego ulubiona pora roku. Kocha absolutnie wszystko, co jest z nią związane, a w szczególności oczywiście zimowe kąpiele.

W styczniu tego roku wraz Piotrem i Valerjanem ukończył ekstremalny trening morsowania - nad Zalewem w Morawicy spędzając w wodzie 2 godziny w ciągu 12 godzin. Bardzo skromny człowiek, który robi po prostu swoje. Na każdym kroku widać jego zamiłowanie do morsowania, wykazujący się niesamowitymi predyspozycjami do uprawiania tego ekstremalnego sportu. Do każdego wyzwania podchodzi z uśmiechem na ustach i z pozytywnym nastawieniem.

KONTAKT

Z NAMI
KOORDYNATOR PROJEKTU:

RZECZNIK PRASOWY:

PARTNERZY

WSPIERAJĄ NAS:

TOP